Czym jest Tango Argentyńskie?

kiedy gra muzyka

Początki tanga, tańca ulicznego z przedmieść Buenos Aires i Montevideo, sięgają połowy XIX wieku. Pierwotny kształt muzyczny i taneczny nadali mu emigranci, którzy przybywali szukając pracy do Zatoki La Plata z Ameryki Północnej, Afryki, Europy i argentyńskich pamp. Powstały w ten sposób tygiel kulturowy sprawił, że w jednym miejscu i czasie spotkały się ze sobą dźwięki candombe, canyengue, habanery i innych tańców ludowych. Muzycy, początkowo na gitarze i flecie, później z charakterystycznym brzmieniem bandoneonu, podrywali do tańca ówczesnych Porteños, którzy wolny czas po pracy spędzali w klubach o nie zawsze dobrej sławie. Popularność tanga rosła w niezwykłym tempie; niespełna pięćdziesiąt lat od pierwszego tańca, wykonywanego przez samych mężczyzn, tango podbiło Amerykę Północną, Europę i Polskę (pierwsze informacje na ten temat pochodzą z 1913 roku), a z czasem cały świat.

mirada i cabeceo

Domeną tanga jest improwizacja: nie ma ustalonych sekwencji, układów, choreografii – tańczy się muzykę. Partner proponuje ruch partnerce, która odpowiada na każdy impuls. Tworzy się przestrzeń do dialogu, rozmowy dwóch ciał, skupionych w objęciu (abrazo) i w teraźniejszości. Prawdziwe tango dzieje się zawsze „tu i teraz”. A kiedy się zaczyna? Na przestrzeni lat powstał cały szereg zasad (codigos), które stosuje się przychodząc na milongę. Początek tangu daje spojrzenie (mirada): partner szuka wzrokiem partnerki, a kiedy ona go dostrzeże, proponuje jej taniec skinieniem głowy (cabeceo). Jeśli ten ruch odwzajemni, spotykają się na parkiecie i swoim tańcem opowiadają historię.

one way ticket?

Tango to taniec dla osób cierpliwych. Chcących więcej niż poznania tylko kolejnej, jednej z wielu, technik tańca. Bo tango niesie ze sobą cały wachlarz historii, zwyczajów, jest tańcem niezwykle społecznym i ma znamiona uniwersalizmu. Osoby chodzące na milongi (milongueros, tangueros) zatańczą tango tak samo w Buenos Aires, Tokio, Berlinie czy Reyjkiaviku. Nie ma ani dolnej ani górnej granicy wieku; tango tańczą wszyscy  niezależnie od kręgu kulturowego. 

od czego zacząć?

Od spotkania: po pierwsze trzeba przyjść, zobaczyć i spróbować. Jesteśmy społecznością, środowiskiem, które łączy wspólna pasja. Zapraszamy codziennie na nasze zajęcia w Buenie oraz na milongi, praktyki, maratony i festiwale, które organizujemy. Na tango zawsze jest czas!